Jiří Guth Jarkovský

Českobudějovický poker

26.10.2010 - Zpráva o stavu povolebních vyjednávání v pondělí 25. října. Než se podařilo ji vydat, byla už pro deník (konkrétně Deník Referendum) vpodstatě zastaralá :-).

Českobudějovický městský výbor ČSSD vzal v pondělí 25. 10. 2010 na vědomí zprávu o dosavadním průběhu povolebních vyjednávání a pověřil své vyjednávače, aby pokračovali. Další jednání o případné koalici na radnici nají vést s ODS, KSČM, hnutím Občané pro Budějovice (OPB) i TOP 09.

ČSSD chce konkrétně znovu iniciovat samostatné jednání s TOP 09. "Oni (TOP 09 a Občané pro Budějovice) vystupují společně a my jsme si řekli, že by bylo vhodné jednat s TOP 09 jako se samostatným politickým subjektem. Zatím nevím, zda to přijmou, či nikoliv," upřesnil pro ČTK zastupitel Josef Průcha, jednička soc. dem. na komunální kandidátce. ČSSD by spolu s ODS a TOP 09 mohla získat 24 hlasů v pětačtyřicetičlenném zastupitelstvu.

Vítěznému hnutí Juraje Thomy Občané pro Budějovice a TOP 09 chybí do většinového vládnutí dva hlasy, s ČSSD by vytvořily většinu s 31 mandáty. Do pětačtyřicetičlenného zastupitelstva Českých Budějovice se dostali zástupci jen pěti z 16 kandidujících uskupení. OPB získalo 15 mandátů, ČSSD deset, ODS osm, TOP 09 a komunisté po šesti. Lidovci, kteří se na vládě v krajském městě tradičně podíleli, u voličů tentokrát propadli.

    TOP 09 a Občané pro Budějovice podle pátečního prohlášení svých představitelů Tomáše Bouzka a Juraje Thomy nadále trvají na předvolebním závazku, že nepovedou jednání o vytvoření případné radniční koalice s KSČM ani se současnou ODS. Konstatují, že nabídli spoluodpovědnost při správě města v nadcházejícím období českobudějovické ČSSD. Voliči v komunálních volbách zcela jasně odmítli politický styl prezentovaný především představiteli regionální a oblastní ODS, píše se dále v prohlášení.

    V úterý se delegace ČSSD sejde k jednání s OPB a TOP 09, ve středu s ODS a v pátek s KSČM. V pondělí pak bude pravděpodobně znovu jednat městský výbor sociálních demokratů. Ten by měl podle Průchy vybrat "nejlepší variantu pro ČSSD a občany města."

„Jednání jsou znovu otevřená jako na začátku,“ řekl Miroslav Joch, další z vyjednavačů ČSSD. „Určitě budeme pokaždé trvat na dalším rozvoji sociálních služeb ve městě, to je naše programová priorita, ze které nehodláme ustupovat. V nadcházejícím funkčním období chceme například přinejmenším kompletně připravit výstavbu hospice. Jsme přitom poněkud omezeni rozpočtovými možnostmi města. Běží investice, které nejdou a které ani nechceme zastavit. Finace pro hospic zkusíme získat i z regionálního operačního programu,“ upřesnil Joch. „Usnesení městského výkonného výboru nám ukládá vyjednat co nejlepší podmínky. Čeká nás náročný psychologický souboj, který bych asi nejpřesněji přirovnal k pokeru,“ uzavřel Miroslav Joch.

 

Zpět na články - Archiv článků

© Guth 2008. Webhosting & webdesign & publikační systém TOOLKIT - Econnect