Jiří Guth Jarkovský

Premiér mohl důvěru poslankyň získat, ...pokud by o ni skutečně stál

4.5.2009 - Druhá vláda Mirka Topolánka nebyla příliš "zelená" v ochraně životního prostředí, demokratičnosti rozhodování ani v potlačování korupce.

V úterý 24. března 2009 před hlasováním o nedůvěře vládě odmítl její předseda tři požadavky zelených poslankyň Věry Jakubkové a Olgy Zubové:

1) prosadit účinné omezení pátečního provozu kamionů,
2) odvolat zprofanovanou nejvyšší státní zástupkyni Renátu Veseckou,
3) nechat připravit dobrý zákon o regulaci lobbyingu a s ním spojit důvěru této vlády.

Jsou to jen velmi „krotké“ formulace elementárních programových důrazů v oblasti ochrany životního prostředí, vlády práva a důvěry občanů v demokratické instituce. Pokud je premiér odmítl (první je veřejně deklarovaný cíl vlády, ve slíbeném termínu 1.1.2008 ovšem nesplněný), právem ztratil důvěru poslankyň, které hájí politický a volební program SZ. Odmítavý postoj předsedy vlády můžeme pokládat za bezprostřední příčinu vyslovení nedůvěry vládě. Na příčiny dlouhodobé, systémové existují různé názory. Šéfredaktor MF DNES Robert Čásenský tvrdí, že to byl zejména Bursíkův silový způsob řešení stranických problémů. Doplňme další dvě až tři vážné závady, které opravdu zelení politici nemohou dlouhodobě přehlížet nebo dokonce tolerovat:

1) ta vláda získala důvěru jen díky hlasům dvou poslanců zvolených na kandidátce a s programem ČSSD (Pohanka a Melčák) a v této praxi dále pokračovala doslova do posledních svých dnů (Snítilý, Wolf).

2) flagrantní zasahování do činnosti orgánů činných v trestním řízení - čunkiáda se všemi souvislostmi (exministr Němec, státní zástupkyně Vesecká, soudce Kučera a ostatní)

3) zveřejněné indicie klientelistického chování Ivana Langera ho diskvalifikují pro výkon vysokých funkcí ve veřejné moci.

Krajně pochybná, viz například stanoviska Transparency International, je ohromná státní zakázka na cca 115 miliard Kč na likvidaci zbývajících starých ekologických zátěží. Obhájci Topolánkovy vlády se SZ ji někdy označují jako nejzelenější vládu od vzniku ČR. Není to pravda a k tomuto poznání by měl stačit výše popsaný aktuální postoj předsedy této vlády. Ono příznivé hodnocení vyřkl zesnulý Ivan Dejmal a týkalo se jen programového prohlášení vlády. Mimochodem, právě Dejmal také u Martina Bursíka ohodnotil jeho schopnost vnímat názory okolí jako „na hranici autismu“.
Hodnotíme-li programová prohlášení českých vlád, což mimochodem není příliš zábavná činnost, opravdu můžeme dospět k tomu, že nedávno padnuvší vláda byla mezi cca třemi „nejzelenějšími“ z nich. Možná i nejvíc, ale to nijak výrazně. Jenže to platí jen pro ty programy. V tom posledním je například napsáno, že vláda nebude podporovat výstavbu dalších jaderných reaktorů - a a. s. ČEZ (většinový vlastník stát!) předložila záměr zdvojnásobení Temelína. Je tam napsáno, že bude zrušeno radikální omezení odpovědnosti provozovatelů jaderných zařízení za případně způsobené škody - a ve skutečnosti se možná zvýší ze 3 na 6, v nejlepším případě a z donucení zvenku na 8 mld. Kč. Je tam napsáno, že bude omezen páteční provoz kamionů a ve skutečnosti... víte sami. Ta vláda sjednala a prosazovala (a snad nejvíc ministr za SZ!) budování součásti (nebo dědice, to je jedno) systému amerických „hvězdných válek“ v ČR a nastavila daňový systém nesolidárně, ve prospěch nejbohatších. Schválila víceméně neomezené prodloužení těžby uranu na Vysočině.
Zelení mohou uznat, že například ochranu národního parku Šumava drželo MŽP za Martina Bursíka na vysoké úrovni, ovšem nedávno zcela zbytečně odmítlo zapojit novou jihočeskou krajskou reprezentaci do mezinárodních jednání o Šumavě. Mohou uznat, že některá opatření v záležitostech chemických látek v prostředí (IRZ, REACH) jsou na slušné úrovni. Vládní návrh systému cross-compliance - environmentální podmínky vyplácení přímých plateb zemědělcům, mj. včetně ochrany krajinných prvků, přesněji zahrnutí jejich plochy do dotované výměry- je nadějný (ještě uvidíme, jaká bude praxe, skutečné důsledky pro českou krajinu). Ale nejzelenější vláda? Podle svých skutků taková určitě nebyla.

 

Zpět na články - Archiv článků

© Guth 2008. Webhosting & webdesign & publikační systém TOOLKIT - Econnect