Jiří Guth Jarkovský

Nepatřím k intelektuální levici

24.11.2013

Nevím, jestli je Ondřej Slačálek příklad, guru anebo dokonce arbitr intelektuální levice v českých zemích. Jen jsem si uvědomil, že nedělám ani to, co podle něj česká intelektuální levice dělá, ani to, co by dělat měla. Ondra napsal na fejsbuk: „Volby župana v banskobystrickém kraji vyhrál neonacista Kotleba. Daňová progrese v ČR zůstane na úrovni, již stanovili Nečas a Kalousek. A "intelektuální levice" řeší tento týden Halíkovy body v RIVu a Schejbalovu facku Typltovi.“

Halíkovy body v RIVu? Zachytil jsem, ale nevzrušilo mě to. V přírodních vědách se věda od esejistiky, popularizace a osvěty asi odlišuje snáze. Jak znám jeho knížky (většinu jsem četl), já osobně je za vědu nepovažuji. No a?

Fackování Typlta – včetně následujícího rozruchu v kavárně – mi připadá jak minipovídka od Jaroslava Haška. Prý to nějak souvisí s polemikou o ideologii a literatuře, zahájené v časopisu A2. Ádvojku sice odebírám, ale tu polemiku bohužel nestíhám sledovat víc než po očku. Myslím, tedy nakolik tomu rozumím (připadá mi, že některé příspěvky by šlo docela vydatně zkrátit nebo zpřehlednit), že ta polemika je dobrá a že zúčastnění jaksi dělají, co mají.

Kotleba županem – blbé, ale co s tím má dělat intelektuální levice tady a teď? Protestovat proti výsledkům voleb před slovenským velvyslanectvím? Nebo, radikálněji, chtít vyměnit lid (pěkně po brechtovsku resp. po vzoru soudruhů z endéer)? Nutno podotknout, že někteří levicoví intelektuálové to chápou jako budíček nebo varování, a to mi konvenuje. Nezáleží mi na Kotlebovi, ale záleží mi na chudých a ohrožených lidech.

Daňová progrese mi z toho všeho připadá nejnaléhavější. Tak, vážená intelektuální levice, jaký je tvůj podíl na volebním výsledku? Jakýpak je tvůj vliv v ČSSD, jaký v ANO a co jsi (u-)dělala, aby byl co největší nebo aspoň takový, jaký sama chceš? Kterýpak z tvých „oudů“ je činný v Masarykově demokratické akademii? Já tedy moc ne, musím přiznat, ale aspoň tam platím o malinko větší než minimální členské příspěvky.

Mohu se ale považovat za součást intelektuální levice, když „řeším“ následující věci?

Předevčírem jsem například studoval záporné stanovisko Ministerstva životního prostředí ke zbytečné rychlostní silnici z Vizovic na Slovensko a navržené prodloužení perverzní dotace na tzv. zelenou naftu (více než 1, 8 miliardy Kč ročně). Vpodvečer jsem s jihočeskými zelenými hodnotil uplynulé volby a přemýšlel, jak – s kým a s čím – půjdeme do těch několikerých příštích.

Včera jsem obdivoval, jak Povodí Vltavy ve spolupráci s Agenturou ochrany přírody a krajiny „staví“ meandry a hlavně dává prostor říčce Stropnici, před čtvrtstoletím nesmyslně zregulované kvůli záboru zemědělské půdy při výstavbě temelínské elektrárny.

Dnes pracuji – poněkud bezbožně – na studii o zaměstnanosti ve venkovských regionech, jejím stavu a možnostech zvýšení, aspoň někde.

Nejsem intelektuální nebo nejsem levice? Nevím, jen v tom chci mít aspoň trochu jasno, ale zase nějak moc se tím netrápím.Komentáře

25 Nov 2013 16:50 Petr Salamon
studie o zaměstnanosti ve venkovských regionech
25 Nov 2013 16:58 Jiří Guth
studie o zaměstnanosti ve venkovských regionech© Guth 2008. Webhosting & webdesign & publikační systém TOOLKIT - Econnect