Jiří Guth Jarkovský

Tady to žije

19.9.2010

Skepse se nevylučuje s určitým optimismem a hlavně ne s přijemnými komunitními zážitky.

Možná, že odsud -z jihočeského městečka Borovany- nedohlédnu na všechnu bídu jiných obcí. Nářky nad neexistencí komunit (obvykle se ozývají z mé rodné Prahy) a výzvy k jejich zakládání, obvykle doprovázené výčtem podmínek nebo dokonce požadavků právní a ekonomické povahy mě ale nechávají dost klidným.V malých sídlech prostě společenská kontrola funguje, ať si kdo chce co chce říká. S lokálním patriotismem je to různé, ale vždyť stanovit jeho ideální míru ani nejde. U nás ve školní jídelně například hodiny ukazují "borovanský čas", ale zase ve druhé třídě nezná většina žáků jinou českou řeku než zdejší Stropničku :-).
V Sudetech může být vědomí kolektivní totožnosti slabší a hlavně založené na sporných historických momentech. Nicméně po pádu železné opony - podmínka nutná, nikoliv postačující - se to různými cestami a různým tempem zlepšuje.
Zrovna včera (18. září) jsme si udělali rodinný program podle toho, co jsem den předem viděl na plakátu a dozvěděl se z pozvánky v elektronické poště. Shodou okolností se obě akci konaly v Německé kulturní krajině u Vltavy a Malše (v okrsku Kaplice - Vyšší Bord - Nové Hrady), jak zní v překladu titul jedné z nejlepších vlastivědných publikací o Novohradských horách a okolí.
Přímo v Nových Hradech se konaly Klášterní slavnosti - v sobotu výtvarné a rukodělné dílničky, stánky s místními pochoutkami, divadelní představení Víti Marčíka ml. a odpoledne koncert. V neděli slavnosti vyvrcholily slavnostním průvodem s pietou a slavnou mší svatou. Průběžně trvá výstava fotografií drobné sakrální architektury v jižních Čechách a rakouském Waldviertlu (autor Jiří Tiller). Každé dílčí akce se zúčastnily desítky až stovky lidí nejen z N. Hradů a nejen katolíků. Při nižší hustotě osídlení jsou i některé komunity trochu rozptýlené, ale přitom pevné, "fungující".
V Meziříčí u Malont (kousek od Kaplice, už v okresu Český Krumlov) se konal pro změnu "Den otevřeného Bemagra". Představení velice neobvyklé (bohužel) zemědělské akciovky, v níž se proměnil původní státní statek. Nebylo to rychlé ani jednoduché, ale výsledkem je ziskový podnik hospodařící v režimu ekologického zemědělství, který například v péči o krajinu dělá rozhodně víc, než by musel. Mezi několika tisícovkami návštěvníků (odhadem) byli nejen sousedé zblízka i zdálky (prý hodně zabralo vysvětlení, že to bude něco jako "malá Země živitelka"), ale i různí alternativně ladění aktivisté i celé rodiny. Děti obdivovaly prasátka a telátka, tatínkové spíš vystavenou techniku a odborníci diskutovali například o homeopatické veterinární péči. A ovšem se hojně jedlo, pilo a klábosilo. Snad se z toho vyvine něco jako pravidelné dožínky, které tady po úplné výměně obyvatel (osídlenci přišli z různých podmínek, krajů, ba i států) neměly dosud tradici. Kromě nejrůznějších dobrovolníků a spřátelených nevládních organizací vynikali zaměstnanci Bemagra v parádních firemních montérkách a tričkách. Žil jsem poblíž několik let a od bývalých sousedů (a stále známých) vím, že na svůj podnik jsou opravdu hrdí. Jistě není to idylka rodinných farem jako na druhé straně (blízké) hranice, vždyť Bemagro hospodaří asi na asi 2 200 hektarů. K přírodě je to ale šetrné, produkty jsou chutné a "zdravé" a hlavně ta (široká) komunita zase "žije". Zase - po rozpačitých 90. letech resp. přelomu století. Z hlediska pospolitosti vzpomíná mnoho místních obyvatel s jistou lítostí na minulý režim, ale to by chtělo samostatnou úvahu.
Společenský život je tu (ale myslím, že i leckde, možná dokonce skoro všude jinde) zkrátka bohatý a z velké části snad i nezávislý na evropských fondech. To ale uvidíme až za několik let. Což je v poklidném tempu "Doudlebie" (zdejší region v pojetí filozofa a přírodovědce Stanislava Komárka) skoro zanedbatelný časový úsek.

P.S.: Kromě kamarádů mezi návštěvníky jsem v Meziříčí potkal i Martinu Filipovou, zelinářku z nedalekých Hodonic nabízející své výpěstky nejen ke koupi na místě, ale i k průběžným dodávkám přes rok (martina_filipova@centrum.cz). A v informačním stanu o opatřeních v krajině zase lidi ze sdružení DAPHNE ČR (www.daphne.cz).Komentáře
© Guth 2008. Webhosting & webdesign & publikační systém TOOLKIT - Econnect