Žonglování s byzantskými zvyklostmi
29.6.2010
Byzanc a byrokracie jsou něco jiného, i když mají stejnou první slabiku.
Bohumil Doležal, s nímž v mnohém nesouhlasím, ale jehož jsem dosud považoval za vzdělaného člověka, se aktuálně snížil k bezmyšlenkovitému udílení nálepek. Ve svém politickém zápisníku na webu napsal toto:"Trojkoalice se dohodla na změně názvu ministerstva školství na ministerstvo pro vzdělání, vědu, mládež a sport. Bude to stát jen na předělání hlaviček na dopisových papírech a dokumentech ministerstva, na navštívenkách zaměstnanců, razítkách a cedulích statisíce korun. Je to strašná pitomost. Mělo by stačit ministerstvo školství (vždycky tu bylo), když si k němu už přifařili mládež a tělovýchovu, je to sice hloupost, ale už se stalo. Co však fakticky změní tohle přejmenování? Je to byzantská zvyklost přejatá z blízkého východního zahraničí."
Co je na tom byzantského (a proč)? A co myslí pan Doležal "blízkým východním zahraničím"?
Na Slovensku mají "ministerstvo školstva" a na Ukrajině ministerstvo školství a vědy (někdy se překládá i jako ministerstvo vzdělávání a vědy). Obojí je kratší název než toho českého (už v současné podobě :-)).
Zkusme se podívat do našeho blízkého západního zahraničí. V Německu mají v daném oboru spolkové ministerstvo "jen" pro vzdělání a výzkum, ale zato jiné resorty se honosí dosti obšírnými názvy jako například
- Spolkové ministerstvo pro výživu, zemědělství a ochranu spotřebitele
- Spolkové ministerstvo pro rodinu, seniory, ženy a mládež nebo
- Spolkové ministerstvo pro životní prostředí, ochranu přírody a bezpečnost reaktorů.
P.S. Pro úplnost, v Ruské federaci mají také ministerstvo školství a vědy, ale navíc tu je těžko označovat jako blízké zahraničí, že ano.