Jiří Guth Jarkovský

Trojka z Orientace

26.6.2010

Glosy k Lidovým novinám z 26. června 2010. Jsou převážně kritické.

Už léta máme předplacené sobotní Lidové noviny "kvůli Orientaci". Píšou tam fajnoví lidé, chce se říci volně podle Šlitra, ale s jistotou bych to tvrdil jen v čase minulém. Dříve jsem z té složky čerpal hodně podnětů k přemýšlení, čtení i diskusím. Nevím, jestli je to trend, ale dnešní (26. června 2010) vydání inspiruje spíše k prosté polemice. Eufemisticky se tomu, myslím, říká "noviny s názorem". Ještě si ovšem pamatuji, že tak silný a důmyslně servírovaný názor neměly ani některé stranické orgány blahé paměti, totiž Svobodné slovo nebo Lidová demokracie.
Petr Kamberský vybral pro čtenáře lidovek z jakéhosi komentáře v Economistu větu, která pobouří nejen pacifisty: "Spojené státy mají v Afghánistánu a Pákistánu tak málo spojenců, protože málokdo z nich věří, že Amerika má na dlouhý a tvrdý boj žaludek." Tedy, nejsou-li americké ekonomické zájmy na Středním východě dost silné pro "dlouhý a tvrdý boj", je to vlastně docela dobrá zpráva, že ano.
Slovenský spisovatel Michal Hvorecký ukazuje ve Středoevropském okně (tuze potřebná rubrika, aby bylo jasno!) nelichotivý obraz Slovenska: "Po čtyřech letech Ficovy koalice se z obstojně fungujícího státu stala extrémně zadlužená země, kde nefunguje téměř nic." Kdo zná poměry na Slovensku osobně nebo i jen zprostředkovaně, těžko by tomu uvěřil. Dokonce i čeští pravicoví svazáci v předvolebním strašení používali úplně jiné státy. Autor naštěstí nabízí i klíč k porozumění: cítí radost z volebního výsledku a radí tvořící se vládě, aby hlavně dobře vysvětlovala nutnost dalších reforem. Možná ale nemá na mysli hrozící další demontáž sociálního státu, "jen" zavedení registrovaného partnerství nebo odluku církví od státu. To druhé je v současné době v ČR jen předmětem debat v liberálních kroužcích...
Jestli titulkem naznačuji, jakou známkou bych dnešní Orientaci LN ohodnotil, měl bych uvést i nějakou pochvalu. Redaktor Tomáš Němeček cituje z jakéhosi interního materiálu ministerstva spravedlnosti - přehledu ministerských stížností pro porušení zákona. Prý tam ty stížnosti třídí do čtyř kategorií:
- procesní vady
- hmotněprávní vady
- nápravy starých křivd
- stížnosti z pokynu ministra Němce.
Může být i byrokracie šmrncnutá humorem, ba poezií? Jistě, pane ministře.


P.S. Pokud výše uvedené příklady jsou svého druhu hanebnosti pro zasvěcené, největší dnešní hanebností LN je lobbistický "otvírák". Ve složce nazvané prostě Byznys je celostránkový rozhovor s ředitelem české pobočky společnosti Veolia. Philippe Guitard důsledně hájí obchodní zájmy svého zaměstnavatele - a lidovky to poslušně převyprávěly na titulní straně jako strašák, že kvůli požadavkům EU voda v Česku zdraží až o 50%. V jazyce nečetných spojenců USA v Afghánistánu by se to dalo označit za dělostřeleckou přípravu... Jak asi stoupnou zisky toho nadnárodního koncernu? Jestli jsem to dobře pochopil z francouzsky psané výroční zprávy, a.s. Veolia Voda měla už v r. 2008 zisk něco přes 74 milióny euro (1,8 mld. Kč).
Komentáře
© Guth 2008. Webhosting & webdesign & publikační systém TOOLKIT - Econnect