Lobbing, kam se podíváš
23.6.2010
ODS, Respekt a zelení...
Mirek Topolánek ve své zprávě kongresu ODS upřímně píše, že "ODS byla - a dosud je (!) - právem hodnocena jako strana, která nese s ČSSD největší odpovědnost za politické poměry, za prorůstání byznysu a politiky,...".
Prorůstání byznysu a politiky ohrožuje demokracii (to už říkám já vám, nikoliv Topolánek kongresu), tak co s tím budeme dělat? Přihlížet, jak se to zhoršuje? Co když to obojí ještě prorůstá do sdělovacích prostředků? Kdo byl v posledních letech většinovým vlastníkem společnosti, vydávající týdeník Respekt? Vztah pánů Schwarzenberga a Bakaly zde nechci a popravdě ani nemohu rozebírat, aniž jejich vliv na obsah jmenovaného časopisu. Jen chci a mohu upozornit, že v jeho čísle 24 je politický (!) komentář významného lobbisty Jamese de Candole. Podle dostupných informací dosud pracoval pro obchodníky se zbraněmi, energií, zdravím, vodou apod., ale jména konkrétních klientů (kromě americké Lockheed Martin) neznám.
Volili jste v nedávných volbách čistou politiku (z volebního sloganu Strany zelených) nebo jste o tom alespoň uvažovali? Jak se vlastně pozná ta "čistota"? Snad že jakousi kvalifikací (ovšem neskrývanou :)) pro funkci předsedy ústřední revizní komise strany je právě zkušenost nebo přímá osobní angažovanost v lobbingu? Podle obchodního rejstříku je prezidentem Hospodářské komory lobbistů České republiky bývalý (2007-2009) a jejím výkonným tajemníkem současný předseda ÚRK SZ. Na okraj dodávám, že "více-prezidenta" (tak to tam ještě v pátek 18. června opravdu stálo) této komory kádrovat nehodlám, ale političtí odpůrci smíchovského starosty Jančíka a česká pobočka Transparency International jejich vazby popisují jako "chobotnici".