Jiří Guth Jarkovský

Tento způsob defenestrace...

6.5.2010

Přijďte k volbám, volte zodpovědně a hojně kroužkujte. Ale s rozmyslem, ne podle mechanického pokynu.

Pod označením "Defenestrace 2010" nebo "Volím 4 zezadu" se šíří rada dávat ve volbách do poslanecké sněmovny preferenční hlasy vždy čtyřem posledním kandidátům na listině dané strany (vybrané podle obecných politických cílů). Prý to jsou "obyčejní lidé", kteří se mají dostat do sněmovny na úkor "politických štamgastů", kteří prý jsou na čelech kandidátek.

Takto mechanický způsob projevení voličské vůle považuji za poněkud nešťastný. Takové kádrování lidí na začátku a na konci kandidátek je totiž hrubě zjednodušené a nespravedlivé. Naprostá většina kandidujících stran ostatně politické štamgasty nemá vůbec nebo jich má jen velmi málo. Naopak i na dolních místech kandidátek jsou většinou lidé s nadprůměrný zájmem o věci veřejné a s nadprůměrně vyhraněnými názory...
Kroužkování podle uvedeného návodu je jen přímým útokem na mechanismy sestavování kandidátních listin v jednotlivých stranách. Jenomže tyto mechanismy (často nějaké primární volby) jsou v různých stranách různé a většina voličů je ani nezná. Ostatně se i mění v čase. Já jich několik znám, jeden (SZ) i velmi dobře osobně. Mnohé jsou obstojně demokratické, tak proč je odmítat? Mimochodem, ani demokratičnost není jediným měřítkem jakési kvality. Může totiž upřednosťovat -demokratické- regionální zájmy před kvalifikací (zkušeností, odborností...) a tedy zájmem celostátním a spíše technokratickým.

Aby bylo jasno, já velmi doporučuji kroužkovat, využívat preferenčních hlasů, ale s (vlastním, individuálním) rozmyslem, ne mechanicky. Sledujte činy, výroky a životopisy kandidátů a kroužkujte ty, kteří jsou vám podle toho blízcí nebo sympatičtí, anebo se řiďte jinými, vlastními kritérii, ale hlavně kroužkujte a samozřejmě k volbám jděte resp. choďte. Případně požadujte změnu volebního systému, jedna kandidující strana to má dokonce jako hlavní politický cíl.

P.S. Defenestrace by se mě osobně nijak netýkala. Kandiduji v Jihočeském kraji na 13. místě z dvaadvaceti :-).Komentáře
© Guth 2008. Webhosting & webdesign & publikační systém TOOLKIT - Econnect