Jiří Guth Jarkovský

Matematika gremiální a vládní

24.3.2010

ČSSD nezískala další hlas ve vládě tím, že byl Jakub Šebesta pověřen řízením ministerstva životního prostředí. Většinu členů vlády nenavrhla ČSSD.


Grémium ODS je složeno z předsedy strany, prvního místopředsedy, místopředsedů strany a předsedů parlamentních klubů. V současnosti je tedy tvoří pánové Topolánek, Vodrážka, Bendl, Gandalovič, Langer, Nečas, Tluchoř a Julínek.

V tiskových zprávách grémia ODS z 22. a 23. března 2010 je mj. uvedeno, že „Pověření Jakuba Šebesty řízením dalšího resortu až do voleb by bylo zjevným porušením dohody o úřednické vládě Jana Fischera. Jiří Paroubek by dostal další hlas ve vládě…“ a že grémium ODS nechce „dopustit, aby Jiří Paroubek v úřednické vládě získal většinu hlasů.“

Vláda ČR rozhoduje ve sboru (čl. 76 odst. 1 ústavy). Vláda má v současné době 17 členů, z toho 8 navrhla ČSSD - Kohouta, Pecinu, Riedlbaucha, Šebestu, Šimerku, Tošovského, Vondrušku a Zářeckého.

Závěr: Pověřením Jakuba Šebesty řízením ministerstva životního prostředí nezískala ČSSD (ani Jiří Paroubek osobně :-)) žádný další hlas ve vládě. ČSSD (ani Jiří Paroubek osobně) nemá dnes, tj. 25. března 2010 většinu hlasů ve vládě. I kdyby ze své funkce odstoupil Michael Kocáb a nebyl nikým nahrazen, ČSSD by s osmi hlasy v šestnáctičlenné vládě neměla většinu. - Můj osobní názor mimochodem je, že kvůli některým institucím, které má ve své působnosti, by Michael Kocáb odstupovat neměl. Mám na mysli např. Radu vlády pro národnostní menšiny nebo Agenturu pro sociální začleňování v romských lokalitách.
Komentáře
© Guth 2008. Webhosting & webdesign & publikační systém TOOLKIT - Econnect