Jiří Guth Jarkovský

Krásný nový svět. Pojištěný.

6.3.2010

Dvě aktuální podoby komodifikace.

"Chodníková" novela zákona o provozu na pozemních komunikacích nadřadila vlastnictví nad společenství. Majitel nemovitosti přilehlé k chodníku byl dříve zdpovědný za jeho schůdnost v zimě. Modří svázaci to označovali jako robotu a budiž jim to přáno. Vtip je ale v měřítku: pokud odklízecí nástroje a "pracovní sílu" dodávají stovky či tisíce vlastníků domů, je to efektivnější, než aby obce měly v pohotovosti připravenou armádu odklízečů nebo nakupovali příslušné stroje, které by za mírných zim využily třeba jen několik dnů v roce. "Chodníková novela" je lišácká: neukládá povinnost odklízet sníh (či posypávat náledí), ale jen stanoví odpovědnost za případné škody. Samotné "odstraňování závad ve schůdnosti" (včetně odklízení sněhu a p.) upravují obecní nařízení. Podle dřívější úpravy takové nařízení fakticky ukládalo povinnosti majitelům přilehlých nemovitostí. Výsledkem byly více či méně uklizené chodníky. Rozumní a odhleduplní robotníci je uklízejí i nadále, ale nejsou všichni takoví. A obce? Zvýšily si pojistky proti škodám, které by mohly způsobit. To snad ale není smyslem, mít v případě úrazu nebo jiné škody zaručenou peněžní náhradu. Což nespočívá kvalita života daleko spíše v uklizených chodnících?

Sobotní (6. března 2010) Lidové noviny mají "otvírák" o tom, jak se rozmáhají žaloby pacientů na ochranu osobnosti (vůči zdravotnickým zařízením). Ochranou osobnosti se tu rozumí citová újma, nedostatečná informovanost (nebo naopak informování někoho "nepříslušného") a podobně. Já tuze podporuji ochranu práv pacientů. Vím, že v oblasti etiky a chování vůči pacientům je toho v Česku dosud mnoho jaksi špatně. Jak moc ale pomohou ty -mnohdy úspěšné- žaloby k nápravě tohoto stavu? O tom mám vážné obavy. V novinách píšou o rozšiřování výuky práva na lékařských fakultách - a ovšem o tom, že nemocnice uzavírají nové pojistky (někdy i docela vysoké) na případné odškodné.

V obou případech tak nepochybně získávají (nové obchody) pojišťovny. Nechtějí ale chodci a pacienti raději něco jiného, než vyhlídku na odškodné?
Komentáře

08 Mar 2010 16:08 Jiří Guth
aktuální zpráva - průzkum© Guth 2008. Webhosting & webdesign & publikační systém TOOLKIT - Econnect