Jiří Guth Jarkovský

Už je to tady – železná kráva nad Vltavou

1.12.2009

Čerstvé mléko z Křemže k dostání v Českých Budějovicích.

V Českých Budějovicích byl otevřen první „mléčný bar“ – což považuji za matoucí označení a držel bych se spíše kalku mlékomat. Na rozdíl od podobného zařízení v Pelhřimově je tento mlékomat přístupný nepřetržitě po čtyřiadvacet hodin sedm dní v týdnu. Stojí u hypermarketu TESCO mezi Výstavištěm a sídlištěm Vltava. Mléko do něj dodává zemědělské družstvo Podkleťan z Křemže (vzdušnou čarou asi 15 km vzdálené).

Zařízení má „větší ambice“ než jen prodej mléka, ale pravou část, určenou k automatickému prodeji jakýchkoliv produktů, zatím zaplňují láhve. Prázdné láhve, ovšem vymytelné a opakovaně použitelné - to už záleží na spotřebitelích. Jednolitrové z PET za 10 Kč, skleněné za 14 Kč a půllitrové tuším za 12 Kč. Vzhledem k tomu, kolik lidí jezdí na nákupy do hypermarketu autem, mají ty trvanlivější skleněné láhve dobrou šanci.

Poprvé jsem nakupoval v úterý 1. prosince 2009 kolem půl jedenácté dopoledne. U mlékomatu skoro pořád někdo byl, ale o žádné frontě se mluvit nedá. Leda o hloučku diskutujícím nad výhodami, nevýhodami a hlavně obsluhou stroje. Ta není zrovna jednoduchá, například jen volba z asi 50 položek, které ale vyplňují jen zmíněné tři druhy lahví. Přesněji, v několika případech jsou u lahví přibaleny ještě nějaké podlouhlé pestré balíčky, možná brčka. Ovládací panely jsou poněkud nepřehledné a některá použitá písma neprakticky malá. Otvory pro vhození mincí nejsou úplně intuitivně umístěné, a když k tomu přidáme, že nejsou označeny vůbec nebo jen v italštině, není to celé zrovna uživatelsky příjemné. Oba automaty, na láhve i na mléko, přijímají pouze mince, mlékomat dokonce ani nerozměňuje.

Čepování mléka je plně automatizované a díky občasným obláčkům páry (patrně kvůli čištění trysek) působí vyloženě hygienicky. Naplnění láhve není úplně dobře patrné, protože okénko se velmi snadno a hustě rosí. Lze nakupovat i do vlastních přinesených nádob, ale doporučuji předem vyzkoušet – na kastrol nebo třeba ešus není mlékomat zařízené, chce to láhev. Mlékomat umožňuje dvojí dávkování, jeden litr a půl litru. Cena samotného mléka je 15 resp. 8 Kč. Mléko bylo dnes vyloženě lahodné a „plnotučné“, zkušenosti s jeho dalším zpracováním zatím nemám.

Zemědělský publicista Petr Havel upozorňuje na možná hygienická rizika tohoto způsobu prodeje na svém blogu zde. Na českobudějovickém mlékomatu je čitelné, i když ne kdovíjak upoutávající upozornění na potřebu převaření (bez tepelné úpravy nemůže producent zaručit zdravotní nezávadnost) a uchovávání v chladu. Jak moc to budou zákazníci dodržovat, těžko říci. Nevidím to až tak černě jako P. Havel, ale určitě stojí za zvážení prodávat mléko pasterované.

Mlékomat v Č.Budějovicích je od firmy TOKO. Ta má ve své webové vitríně i přehlednou mapku provozovaných a připravovaných mlékomatů, ale pro spotřebitele by jistě bylo užitečnější, aby měl pohromadě informace o mlékomatech i od jiných výrobců. Soudě podle toho, jaký ohlas zatím má každá instalace, a to i u více či méně nazelenalých „městských liberálů“, dovolím si odhadnout, že se časem dočkáme praktického webového přehledu v profesionálním provedení (a s problematickou aktualizací, ale to už je jiné téma). Podobně jako společenské a ekonomické aspekty tohoto způsobu prodeje mléka – komu jak prospívá a komu méně (děkujeme nadnárodnímu obchodnímu řetězci za dohodu o praktickém umístění…). Více fotografií z mého prvního nákupu je možno najít v tzv. galerii na fejsbuku.

bar_1.JPGKomentáře
© Guth 2008. Webhosting & webdesign & publikační systém TOOLKIT - Econnect