Jiří Guth Jarkovský

Více Titěrů, méně Einsteinů

1.11.2009

Aby bylo jasno: mám rád včely i včelaře, vážím si včelařů (především z hlediska venkovské společnosti, místních ekonomik a tradice) a ročně sním několik kilogramů českého medu, především lesního (průměr v ČR je kolem 0,7 kg.). Nemám ale rád litanické bědování nad zkažeností světa a hlavně životního prostředí.

Titulek jako obvykle poněkud přehání. Platí totiž jen pro včelařství. Traduje se neuvěřitelně houževnatě, že prý Albert Einstein kdysi (v roce 1921?) řekl, že pokud by na Zemi zmizely včely, zůstaly by lidem jen čtyři roky života. Tento výrok ale není nikde doložený a hlavně i kdyby byl, jsou to jen slova velkého fyzika o velmi odtažitém tématu. Dalibor Titěra je jednatel Výzkumného ústavu včelařského, s.r.o., v Libčicích nad Vltavou a NENÍ alarmistou. Různí milovníci přírody a zástupci včelařské lobby v posledních letech opakovaně publikují nejen údajný Einsteinův citát, ale i jiná nepodložená varování, z nichž vesměs vyplývá, že potřebují další peníze z veřejných zdrojů. Z evropských, „národních“ i krajských programů dostali v r. 2008 včelaři v ČR asi 170 až 180 miliónů Kč.

Aby bylo jasno: mám rád včely i včelaře, vážím si včelařů (především z hlediska venkovské společnosti, místních ekonomik a tradice) a ročně sním několik kilogramů českého medu, především lesního (průměr v ČR je kolem 0,7 kg.). Nemám ale rád litanické bědování nad zkažeností světa a hlavně životního prostředí. Nemám rád jakoukoliv hysterii a strašení (čímkoliv). Jsem vzděláním, povoláním a snad celým svým životem, ba i politickou příslušností „zelený“. Nestydím za ideologické postoje upřednostňující ochranu životního prostředí člověka či lépe ochranu biosféry před dílčími, krátkodobými, především ekonomickými zájmy. Sám se označuji za skeptického environmentalistu.

Na webových serverech i v tištěných periodicích (Lidové noviny, Hospodářské noviny, New Scientist) se v minulých dnech objevilo několik textů založených na výzkumech Marcela Aizena, Lawrence Hardera a dalších o včelách a opylování v globálním měřítku. Připravil jsem z nich následující koláž. Na konci jsou uvedeny prameny.

http://hn.ihned.cz/c1-38840240-tajemny-zabijak-vcel

http://www.lidovky.cz/konec-hysterie-kolem-mizejicich-vcel-dse-/ln_veda.asp?c=A091031_120024_ln_veda_lvv

http://ecoworldly.com/2009/10/29/global-honey-bee-population-increasing-despite-local-losses/

Long-Term Global Trends in Crop Yield and Production Reveal No Current Pollination Shortage but Increasing Pollinator Dependency; Marcelo A. Aizen, Lucas A. Garibaldi, Saul A. Cunningham, Alexandra M. Klein; Current Biology - 28 October 2008 (Vol. 18, Issue 20, pp. 1572-1575)

The Global Stock of Domesticated Honey Bees Is Growing Slower Than Agricultural Demand for Pollination; Marcelo A. Aizen, Lawrence D. Harder; Current Biology - 9 June 2009 (Vol. 19, Issue 11, pp. 915-918)



Komentáře

27 Feb 2010 15:36 Author
Včelaři
27 Feb 2010 15:59 Jiří Guth
Včelaři
17 May 2014 00:47 Taky autor
Včelaři



© Guth 2008. Webhosting & webdesign & publikační systém TOOLKIT - Econnect