Jiří Guth Jarkovský

Poznámky k postupnému zákazu žárovek

21.9.2009

· Myslím, že zákonný zákaz (obecně) je nástroj silného kalibru, se kterým je potřeba šetřit. Vhodným příkladem je zákaz freonů kvůli ochraně ozonové vrstvy.

· Podíl osvětlení na celkové spotřebě elektrické energie v ČR kupodivu není možné snadno zjistit, ale kvalifikovaně ho odhaduji na 5%. Když už bych chtěl nějakým zákazem snižovat spotřebu elektřiny, určitě bych začal u točivých a tepelných strojů.

· Analogie: jistě má smysl honit zloděje, ale nepovažoval bych za rozumné utínat kapsářům ruce a přitom o několik řádů významnější defraudanty nechávat zatím běhat po světě, protože nemá cenu začínat tím složitým...

· Účel nesvětí prostředky a oxidace uhlíku jako taková není nějaké morální zlo, abychom schvalovali každou sebemenší možnost, jak ji omezit. To bychom se ostatně jako obratlovci (výjimeční, ale fyziologicky srovnatelní s ostatními) ocitli v neřešitelném problému ;-).

· Takže znovu: jistě má smysl šetřit energii na osvětlení, ale je zákaz žárovek přiměřený postup? Důležitá otázka: Komu a proč nestačí, jak rychle žárovky "vymírají" přirozeně? Víte vůbec, zastánci toho zákazu, jaká je to rychlost?

· Neanalogie (cituji jednoho zastánce zákazu): „Proč zakazovat jízdy kamionů, proč zakazovat výherní automaty, proč zakazovat sex mezi příbuznýma, proč zakazovat kouření, proč zakazovat popírat holocaust, proč zakazovat jezdit rychle, proč zakazovat chlastat za volantem? Jde to i bez zákazů!“

o Ach jo. Snad zákaz jízd kamionů je aspoň trochu srovnatelný, ale ne moc. Analogický by byl zákaz kamionů jako takových! -- K jízdám: Ač to může znít od zeleného divně, mně zvažovaný částečný zákaz ze zákona moc rozumný nepřipadá. Jsem velmi pro co nejrychlejší zpoplatnění celé silniční sítě a teprve až jestli pak nezaberou ekonomické nástroje (poplatky drahé až velmi drahé tehdy a tam, kde kamiony nechceme), zvažujme zákaz, ale i ten decentralizovaně. Dejme takovou pravomoc obcím a krajům (aby bylo jasno: i na silnicích I. třídy).

o Vlastně i zmínka o kouření je docela štěpná. Ano, zakázat prodej tabákových výrobků bych já (nekuřák, astmatik, ale v jádru liberál a zastánce dekriminalizace marihuany) považoval za podobně hloupé, jako je zákaz prodeje žárovek.Komentáře
© Guth 2008. Webhosting & webdesign & publikační systém TOOLKIT - Econnect