Nemám rád strašení
26.5.2009
Je paradoxem, nad nímž se ale málokdo pozastavuje, že právě ti, kdo halasně odmítají strašení, zároveň - straší! Nemám rád strašení Moskvou a Východem, pokud hraje na populistickou a povrchní antikomunistickou a antirusistickou notu (to je banální a příliš vlídné vyjádření - Petr Uhl to trefněji označuje za nemoc). Tento odpor sdílím například s Alexandrem Mitrofanovem, který ho moc pěkně zdůvodnil ve svém komentáři v Právu v pondělí 25. května. Aby se ctěný čtenář nemusel dobývat do příslušného archívu a v něm se přehrabovat, nabízím zde jeho "opis"
Východ, zrcadlo a křivá hubaPravicové strany před dvojími volbami intenzivně pracují s tvrzením, že pokud vyhraje – tedy v říjnu ve volbách do Sněmovny – sociální demokracie a spojí se s komunisty, vrhne Česko na Východ. Nejnověji se k tomuto strašení připojil Karel Schwarzenberg. V listopadu, až se bude vzpomínat 20 let od událostí roku 1989, už budeme jinde, řekl: „My jsme se tehdy vydali na cestu na západ a už budeme na cestě zpět… Zdá se, že nejsme schopni si sami vládnout ani udržet vládu práva. Prostě jsme se na ten Západ podívali, řekli si, že to tam je moc hezké a zajímavé, ale nic pro nás.“
Je to pozoruhodné prohlášení. Jen není zjevné, proč ho Karel Schwarzenberg spojuje s případnou vládou sociální demokracie a komunistů. Abychom se úspěšně dostali – jak říká – zpět na Východ, je nutné, aby naše politika naplnila znaky, které jsou charakteristické pro zemi, již má bývalý ministr zahraničí na mysli.
Východ je zde průhledná rouška pro Rusko. Jaká je utkvělá představa ještě z dob SSSR? Že v Rusku se dělá vše pro zvýhodnění těch skupin obyvatelstva, kterým ti v Česku, kdo jimi pohrdají, říkají socky. Skutečnost je naprosto jiná.
Dnešní Rusko je zemí bezohledného kapitalismu. Sociální vymoženosti zůstávají jen v projevech Putina a Medvěděva. Zato bohatí se tam mají skvěle – pokud samozřejmě spolupracují s Kremlem. Kdo měl v plánu, než jeho vláda zkrachovala, přiblížit Česko takové sociální realitě? Jiří Paroubek to nebyl.
Rusku se právem vyčítá neuvěřitelná korupce. Je natolik všudypřítomná, že o ní otevřeně mluví jako o své noční můře i Putin s Medvěděvem.
V Česku se množí signály, že korupce vládnoucích struktur za vlády Mirka Topolánka dosáhla vyššího vyděračského standardu než za předchozích vlád vedených ČSSD. Kdo je potom více poplatný východním manýrám? Součástí tvrzení o otočení kormidla české politiky opačným směrem je strašení podřízeností zahraniční politiky státu Velkému Bratrovi.
Kdo ale v rozporu s míněním většiny lidí několik roků protlačoval instalaci amerického radaru v Brdech, protože to chtěl tehdejší Velký Náčelník ve Washingtonu? Paroubek to nebyl. Maličkost na závěr. Ve které zemi zavedli dříve než u nás za Topolánka rovnou daň a česká vláda se na úspěchy této země, jejíž včera pro ni znamenalo české zítra, nakonec odvolávala? Je to kviz s jednoduchou odpovědí: Rusko.
Nezbývá než zakončit známým příslovím z Východu: Nenadávej na zrcadlo, když máš křivou hubu.