Jiří Guth Jarkovský

Dvě otázky o mladé generaci

15.5.2009

Podle zajímavého průzkumu organizovaného a financovaného pseudonevládní společností Člověk v tísni (viz např. zde) "Dobu nesvobody socialistického Československa však současná generace mladých lidí nevidí tak špatně".

Zadavatelé to různě vysvětlují a omlouvají, ale protože jsou většinou stiženi (je to něco jako nemoc) antikomunismem, nepřipouštějí si, že by respondenti prostě mohli mít takový hodnotový žebříček, podle něhož.... ta doba zase tak špatná nebyla. Je to opravdu tak? Nevím, nejsem sociolog. Jen chci hájit právo každého, aby chtěl některá omezení (pedofilie, kuřáctví, cestování...) a vážil si jiných hodnot (sociální jistoty, omezený konzum, přísná regulace peněžního trhu...). Když jsme se v r. 1993 přestěhovali do malé vesničky na Kaplicku (v nejjižnějších Čechách), překvapilo mě, jak moc někteří docela rozumní a aktivní sousedi želeli změny politických poměrů. Litovali, že za socialismu se tam žilo lépe, veseleji, družněji, "lidé měli k sobě blíž". Měli v zásadě pravdu, podle své zkušenosti a toho, co viděli kolem sebe. Škvoreckého ani Vaculíka nečetli a cestování po Evropě za zábavou prostě nepotřebovali. Zkuste uznat, milí čtenáři, že na tom něco je.

Ještě druhá otázka, přímočaře "položená" letošním Anifestem v Třeboni: co vlastně může sdělovat Orwellova Farma zvířat (tam promítaná jako kreslený film) divákům bez znalosti dějin VKS(b)* resp. stranického a politického vývoje Sovětského svazu ve 20.- 40. letech 20. století? Co do obsahu je přece Farma zvířat vtipnou a dosti přesnou satirickou parodií na tento vývoj... Odpověď nemám, ale o jejím hledání vás budu informovat.

* Všesvazová komunistická strana (bolševiků), později Komunistická strana Sovětského svazu. "Dějiny VKS(b)" je zároveň titul příručky, schválené Ústředním výborem VKS(b) v r. 1938 jako stalinistický výklad (tehdy) nedávných dějin resp. jako jakýsi kánon leninismu.

Komentáře




© Guth 2008. Webhosting & webdesign & publikační systém TOOLKIT - Econnect