Jiří Guth Jarkovský

Jak z "krize"?

29.9.2009

Nabízené recepty jsou překvapivě různé.

Odpusťte banální titulek, ale mě to opravdu zajímá. Předesílám, že nejsem ekonom. Můj skromný názor je, že současnou tzv. krizi zavinila jednak nestřídmá touha po zisku a blahobytu (neomezovaná morálkou, zákony ani ničím jiným), jednak ekonomická globalizace. To ale není úplně důležité. Nedokážu přečíst všechny relevantní úvahy o příčinách krize z per a klávesnic znalejších a vůbec povolanějších lidí. Stíhám ale sledovat nabízená politická řešení a jejich rozmanitost (variabilita) mě až mate.

Vede ta cesta „po zelené“, přes energetické úspory a masivní veřejnou podporu inovací a moderních technologií nejen v energetice? Obojí je mi to milé, ale proč to chtějí právě jen zelení? Navíc se to dosti míjí s příčinami, jak je vidím já (zelený :-)).

Vede ta cesta „přes Finsko“, jak navrhuje NERV? Především přísná rozpočtová a výdajová kázeň státu a zvýšení nepřímých daní? Nemám nic podstatného proti finlandizaci (;-)), ale pochybuji spolu s mnohými, že celá ta soustava návrhů může fungovat v českém prostředí s odlišnou historií a kulturou, geografickou a geopolitickou polohou…

Vládní cesta snad je v jádru jakousi akulturací té finské. Tedy to je velmi vlídná interpretace, protože systémová opatření posilující NKÚ a ÚOHS, jakož i proti prorůstání státní správy a samosprávy (tedy proti politizaci a nestabilitě úřadů) tam nenajdeme. Naopak je hojně okořeněná různými populismy a lobbystickými úspěchy, ba i zmatky, a relativně nejvíc postihne rodiny státních zaměstnanců s malými dětmi :-(. Jejím úhelným kamenem je výše schodku ve státním rozpočtu – proč vlastně?

Proč vlastně, když rodící se německá vláda -pod tlakem nebývale úspěšné FDP- vážně uvažuje o zřetelném snížení daní, přinejmenším přímých, s výslovnou zmínkou, že navzdory rozpočtovému schodku?

Rodí se ve mně podezření, že neexistuje jediná (resp. zřetelně nejkratší, nejpříjemnější) cesta ze současné ekonomické recese. Že „živá“, problematická situace nejspíš umožňuje komukoliv, kdo je zrovna u moci, pootočit kormidlem celkového politického a ekonomického vývoje snáze než v dobách poklidných, standardních, setrvačných. Jsem nespokojený s tímto vývojem ČR v posledních cca 15 letech. Aktuální tzv. úřednická vláda ovšem žádné výrazné pootočení neslibuje. Historický optimista ve mně toho lituje. Realista uznává, že za určité konstelace by silná „politická“ vláda mohla pootočit do vod ještě divočejších nebo smrdutějších. Skeptik, můj tajný favorit, doplňuje s nepatrným úšklebkem, že i na slovech Václava Klause, že krize skončí sama od sebe a zásahy státu v tom hrají „miniaturní roli“, něco může být.



Komentáře

různé cíle - Franta Brabec - 29 Sep 2009 18:31

Podle mého názoru ta variabilita řešení není tak velká. Vždycky je to o efektivnosti, tedy co nejnižší náklady na efekt, a taky o střídmosti a úsporách. I to Klausovo "trh vše vyřeší" má stejný cíl a liší se jen v tom, že nechce trhu pomáhat, protože trh to zvládne nejlíp a nejdřív. A pokud ne, není to chyba tržního mechanismu jako takového, ale proto, že vlády svými předchozími zásahy trhy zku....
Lišíme se v pohledu na velikost cíleného efektu - když už si tedy jako můžeme vybrat, chceme si zajistit životní minimum (že by byl toto elementární přírodní princip?), nebo se obživit v míře standardní, anebo se zase toužíme bezbřeze přežírat k prasknutí?
Proč zelenou cestu prosazují jen zelení? Budu upřímnější než obvykle - protože zelená cesta je patrně nadměrně úsporná, nevede k střídmosti, ale k askezi mnohem větší, než jakou by naše dnešní nároky na pohodlí unesly. Stejně jako prorůstová politika vede (očima zelených) k drancování zdrojů, nadprodukci, plýtvání a krizím, tak - dosud ovšem reálně neaplikovaná-zelená politika vede očima nezelených k chudobě a nedostatku, to vše v krásně přírodě plné biodiverzity. Věřím nezeleným, že někteří z nich se takového "zeleného experimentu" opravdu bojí, už proto, že se dosud nerealizoval.
Vlastně ano - ten experimentátor se jmenoval Pol Pot. Taky chtěl všeobecnou askezi, hodně lidí aby pracovalo v zemědělství ... pak se to trochu zvrtlo. Hezký kryptopondělek
Reagujte

© Guth 2008. Webhosting & webdesign & publikační systém TOOLKIT - Econnect