Jiří Guth Jarkovský

Jak z "krize"?

29.9.2009

Nabízené recepty jsou překvapivě různé.

Odpusťte banální titulek, ale mě to opravdu zajímá. Předesílám, že nejsem ekonom. Můj skromný názor je, že současnou tzv. krizi zavinila jednak nestřídmá touha po zisku a blahobytu (neomezovaná morálkou, zákony ani ničím jiným), jednak ekonomická globalizace. To ale není úplně důležité. Nedokážu přečíst všechny relevantní úvahy o příčinách krize z per a klávesnic znalejších a vůbec povolanějších lidí. Stíhám ale sledovat nabízená politická řešení a jejich rozmanitost (variabilita) mě až mate.

Vede ta cesta „po zelené“, přes energetické úspory a masivní veřejnou podporu inovací a moderních technologií nejen v energetice? Obojí je mi to milé, ale proč to chtějí právě jen zelení? Navíc se to dosti míjí s příčinami, jak je vidím já (zelený :-)).

Vede ta cesta „přes Finsko“, jak navrhuje NERV? Především přísná rozpočtová a výdajová kázeň státu a zvýšení nepřímých daní? Nemám nic podstatného proti finlandizaci (;-)), ale pochybuji spolu s mnohými, že celá ta soustava návrhů může fungovat v českém prostředí s odlišnou historií a kulturou, geografickou a geopolitickou polohou…

Vládní cesta snad je v jádru jakousi akulturací té finské. Tedy to je velmi vlídná interpretace, protože systémová opatření posilující NKÚ a ÚOHS, jakož i proti prorůstání státní správy a samosprávy (tedy proti politizaci a nestabilitě úřadů) tam nenajdeme. Naopak je hojně okořeněná různými populismy a lobbystickými úspěchy, ba i zmatky, a relativně nejvíc postihne rodiny státních zaměstnanců s malými dětmi :-(. Jejím úhelným kamenem je výše schodku ve státním rozpočtu – proč vlastně?

Proč vlastně, když rodící se německá vláda -pod tlakem nebývale úspěšné FDP- vážně uvažuje o zřetelném snížení daní, přinejmenším přímých, s výslovnou zmínkou, že navzdory rozpočtovému schodku?

Rodí se ve mně podezření, že neexistuje jediná (resp. zřetelně nejkratší, nejpříjemnější) cesta ze současné ekonomické recese. Že „živá“, problematická situace nejspíš umožňuje komukoliv, kdo je zrovna u moci, pootočit kormidlem celkového politického a ekonomického vývoje snáze než v dobách poklidných, standardních, setrvačných. Jsem nespokojený s tímto vývojem ČR v posledních cca 15 letech. Aktuální tzv. úřednická vláda ovšem žádné výrazné pootočení neslibuje. Historický optimista ve mně toho lituje. Realista uznává, že za určité konstelace by silná „politická“ vláda mohla pootočit do vod ještě divočejších nebo smrdutějších. Skeptik, můj tajný favorit, doplňuje s nepatrným úšklebkem, že i na slovech Václava Klause, že krize skončí sama od sebe a zásahy státu v tom hrají „miniaturní roli“, něco může být.



Komentáře

krize - Mic haela Neumannová - 29 Sep 2009 13:59

Ani já nejsem odborník na ekonomii a další vysvětlující vědy. Ze svého malého úhlu pohledu si jen kladu otázky - Jakou krizi to vlastně řešíme? Jak hluboce souvisí s krizí hodnot? ... napadá mě, a vím, že jde o velmi zjednodušený pohled, že pokud se lidé odkloní od "spotřebitelských hodnot" a změní svou orientaci z pohledu MÍT na BÝT, ekonomia dostane úplně jinou podobu ...
Co je vlastně hospodářský růst? Opravdu se k němu všichni musíme modlit jako k záchraně lidstva? Nejde o zdařilou iluzi? Roztočenou vzestupnou spirálu? Do žhava rozpálený motor, který co nevidět vybuchne (nebo už se tak stalo?)...
Možná, ale jaké jsou jiné cesty? Lpění na starých jistotách nám možná znemožňuje nové směry vidět?
U Finské cesty mě leká slůvko kázeň. S ní asociuji pojem "pravidla" a ta jsou podle mých pozorování v české kotlině z podstaty zejména k tomu, aby se porušovala. Nevěřím, že se z nás stanou Finové, kterým pro nedodržování pravidel chybí mozkové závity.
Osobně nemám ráda jakékoli regulace. Přikláním se k německé cestě. Lidé si platí služby státu a přispívají na sounáležitost. Pokud si služby nemohou dovolit, přiškrtí kohoutky svých domácích rozpočtů a nedopřejí si je. ... a sounáležitost? Myslím si, že stát jen supluje to, co má dělat blízká komunita. Živíme drahé sociální aparáty, místo abychom se o své blízké starali sami.
Jsem zastáncem maximální podpory komunit na úkor oslabení role státu.
Možná krize skončí sama od sebe ... jsem zvědavá, jak se bude lišit společnost, která z krize vzejde. Držím nám všem palce.
Reagujte


Autor
E-mail
Předmět
Komentář
Do not fill, please:
© Guth 2008. Webhosting & webdesign & publikační systém TOOLKIT - Econnect