Jiří Guth Jarkovský

Ministr má být politik a manažer

Pardon, ale já tvrdím, že člen vlády musí být především politik, protože vláda rozhoduje ve sboru (čl. 76 ústavy). Takže rozhoduje hlas dejme tomu i ministra zdravotnictví. Většina skutečně důsažných rozhodnutí je zcela mimo jeho resort resp. obor (nákup transportních letadel, likvidace ekologických zátěží, energetická politika státu...) a v tom mu i případně skvělé medicínské, výzkumné nebo pedagogické úspěchy pramálo pomohou.

Do určité míry musí být ministr i manažer, protože organizace ústřední veřejné správy v ČR je dosti slabá, nejednotná a hlavně zpolitizovaná. Úředníků i odborníků je dosti v jednotlivých ministerstvech a jiných institucích, takže "stačí" (ne že by to bylo snadné!), aby si takový člen vlády vybudoval a hlídal účinné řídicí a informační vazby, to zatím hodně závisí na něm. Odborné vědomosti při "vládnutí" prakticky neuplatňují a ostatně se dají různě dohledat v knihách, na internetu i u skutečných expertů. Jistě je dobré, když ministr přímo ví, koho se zeptat, komu důvěřovat, nebo jak funguje ústřední státní správa, ale v zásadě opravdu stačí, když má v kruhu přímých spolupracovníků lidi, kteří toto vědí...

Takže shrnuji, ministr má být především politik a v menší míře manažer a vůbec nemusí být zkušený úředník ani specialista v daném oboru.

 

© Guth 2008. Webhosting & webdesign & publikační systém TOOLKIT - Econnect