Jiří Guth Jarkovský

Malé jubileum

12.5.2016

Několik poznámek, dojmů a vzpomínek na blokádu u Ptačího potoka na Šumavě v roce 2011. Abych je nezapomněl :-).

„…zelení dokonce napříč frakcemi blokovali Šumavu (kácení na Šumavě)…“ (R. V.)

Letos v srpnu uplyne pět let od blokády (nezákonného) kácení u Ptačího potoka v šumavském národním parku. Rád bych při té příležitosti zapsal několik svých dojmů a vzpomínek, než je zapomenu. Přímou inspirací mi byla poznámky kamarádky ze Strany zelených, kterou cituji jako motto.


Ona má pravdu, ostatně jako už tolikrát, jen tomu trochu chybí kontext.

1) V roce 2011 byly ve SZ frakce jen zanedbatelné, ne dobře vymezené; byly to jen myšlenkové proudy, případně fankluby některých lidí (až osobností). Od odstoupení Martina Bursíka z funkce předsedy strany v r. 2009 se vnitrostranické příkopy postupně zasypávaly. Dobrým impulsem byly i prohrané volby do sněmovny v r. 2010 a následný ne sice bůhvíjak velký, ale přeci jen příliv nových členů v odpověď na velmi taktickou výzvu O. Lišky (potřebujeme vás, právě když jsme prohráli volby). Čili že se tam sešli představitelé několika těch stranických proudů, zase tak moc neznamenalo.

2) Na blokádě mnoho členů SZ nebylo. Přesně řečeno, z členstva SZ tam bylo určitě méně než 10% (já odhaduji, že 4-5%, ale nemám přesný přehled) a naopak z celkového počtu blokádníků to také nebylo významné. Odhaduji, že velká část, aspoň čtvrtina, snad až polovina blokádníků byli voliči SZ, to ano.

3) Na blokádě bylo „politicky“ zajímavější spíš to, že tam spolu s různými odstíny zelených byl například i Martin Konvička.

4) Byla blokáda úspěšná? Už na místě jsem o tom hodně pochyboval, jak může dosvědčit například Dagmar Daňková. Ten les jsme nezachránili, to zde budiž řečeno napřímo. Možná, že jsme pro ochranu přírodních procesů na Šumavě vedle „kavárny“ (kterou jsme už předtím měli) získali i leckoho z baru, restaurace a dokonce i hospody. Jenže to jednak nevím jistě (snad poradí Honza Skalík nebo Honza Krajhanzl), jednak, přiznám se, že kvůli tomu bych tam dřevorubce neblokoval, to ne. Sám si nejvíc cením toho, že jsme – i díky následným výsledkům správních řízení a soudů – jasně ukázali, že tehdejší vedení NP Šumava (Jan Stráský a Jiří Mánek) nebylo schopno ani chránit přírodu, ani dodržovat zákonyKomentáře

12 May 2016 11:54 Petr
Ptačí potok© Guth 2008. Webhosting & webdesign & publikační systém TOOLKIT - Econnect