Jiří Guth Jarkovský

Co potřebuje Strana zelených

31.5.2010

Tento text je výrazem mého zájmu podílet se na obrodě (zmrtvýchvstání) SZ.

1) Nic nezastírající analýzu posledních čtyř let: úspěchy a neúspěchy na různých úrovních (vláda, parlament, kraje, obce), členství a poměry ve straně a její obraz navenek. Úspěch a neúspěch poměřovat programovými cíli evropských zelených a také různými koncepcemi a strategiemi trvalé udržitelnosti.

2) Definitivně zpřístupnit, zpřehlednit a udržovat v aktuálním stavu informace o členské základně.

3) Konsolidovat a hlavně zprůhlednit hospodaření. Zastavit plýtvání a organizační a komunikační chaos a nadobro se rozloučit s dodavateli nejrůznějších mediálních a propagačních služeb z posledních let.

4) Solidaritu Prahy s ostatními kraji. Pražská krajská organizace zůstává baštou zelených a patří jí za to obdiv a dík, ale přitom musí odolat choutkám uplatňovat zásadu, že kdo platí, poroučí.

5) Demokratizovat rozhodování. Nepoužívat nebo „obcházet“ centralizační změny stanov z poslední doby a na nejbližším sjezdu napravit nejhorší přesuny pravomocí a změny ve složení stranických orgánů. Odpolitizovat jednání všech revizních orgánů strany.

6) Cílevědomě a třebas i pomalu rozšiřovat elektorát (voličstvo) zelených. Náš plánovací horizont je dál než jen volby do sněmovny v roce 2014. Podílet se na přípravách potřebných změn volebních a souvisejících zákonů především ke snížení omezující pětiprocentní klauzule pro vstup do sněmovny a do zastupitelstev krajů.

7) Zabránit propadu v komunálních volbách. Reálně, nikoliv jen hubou, musejí v nejbližších měsících vyšší úrovně stranické struktury sloužit těm nižším.

8) Zahájit aktivní sbližování se s programově blízkými politickými subjekty (Klíčové hnutí, Demokratická strana zelených, politické hnutí Zelení, Česká pirátská strana, jednotlivci nebo skupiny ze Strany pro otevřenou společnost, různé strany a hnutí s místní působností a další). Navrhnout jim nějakou formu aliance až sloučení ve zhruba dvouletém výhledu. Přitom připustit změnu názvu strany („značky“) jako výraz její proměny.

9) Až v návaznosti na výsledky jednání podle předchozího bodu připravit –beze spěchu, důsledně demokraticky a s maximálním hledáním shody a kompromisů- nové stanovy a nový dlouhodobý politický program.

10) Připravit a ještě v r. 2010 postupně oběma nejvyššími orgány (republiková rada a sjezd) schválit programový manifest, který připomene a aktualizuje hlavní nesporné body z politického programu SZ (Vize ekologické demokracie). Naopak odmítne povrchní „ozeleňování“ ekonomie hlavního proudu, ne zcela přesně označované jako neoliberalismus, a výslovně se přihlásí k alternativním, důsledně demokratickým koncepcím politické ekonomie (decentralizovaná, družstevní, komunitní, sociální).

Borovany 30. května 2010

Jiří Guth,

1. místopředseda jihočeské krajské organizace SZ



Komentáře

polemika - Václav Zeman - 01 Jun 2010 14:24

Mnoho reakcí zde není něco na besedě, tak připojuji alespoň svůj pohled.
1)Ano na tom se jistě všichni shodnou. Doplnil bych u poměřování „vzhledem k mandátu který jsme dostali od voličů“ tedy 6,3%.


2) Jistě, škoda že to není, nyní bude myslím problém jakákoliv administrace, takže se musí najít „dobrovolníK který to udělá.


3) O tomto nic nevím, kdo ví ať poví.


4) Nechápu – jestli se dobře dívám, tak Praha v úzkém vedení přes své silné postavení není významě zastoupena – jak je to myšleno?


5) Demokratizovat ano – ale nezapomínejme, že jedním ze základů demokratického fungování je, že menšina respektuje většinu a nehází jí klacky pod nohy – viz např. poslední primárky v americe.

6)Nevím jak toto dělat „cíleně“ pokud strana bude dobře fungovat, dá se předpokládat že i potáhne další lidi. Je samozřejmě nutné být administrativně připraven aby se neztrácely maily apod.
Nevím jak se chcete podílet na změně volebních zákonů a proč je to pro nás důležité. Pokud se nyní po vypadnutí z parlamentu začnem zasazovat o zrušení 5% hranice budem akorát pro smích (a oprávněn). Je jistě možné si toto téma prodiskutovat, zvážit výhody a nevýhody, ale je to myslím velmi okrajová záležitost)

7) Ano – a zkušenosti shora a celková podpora je třeba, i když myslím že nejdůležitější je nyní práce v odborných sekcích – připravit důkladně nějaké nosné téma pro co nejvíc oblastí.

8)Tady souhlasím jen částečně. Jistě si máme co říct s Pirátskou stranou – pokud s ní má někdo nějaké zkušenosti, já o nich vím jen to co bylo v několika článcích. Zcela nesouhlasím se sbližováním s DSZ, dle mě je to strana která vznikla s jediným cílem a to oslabit „původní“ SZ. Z toho logicky vychází i podobný program. O hnutí zelení a klíčovém hnut nevím nic, pokud se s nimy někdo zná, je jistě vhodné se sejít a prodiskutovat případný společný postup, spolupráci apod. Změna názvu se opravdu moc neosvědčila (i když KDU se sloučilo úspěčně s ČSL). Nevím proč k zeleným přidávat jakýkoliv přívlastek, všchny přívlaskty (demokratická, občasnká, sociální já nevím co ještě) považuji za podmnožinu „zelení“

9) Příprava nových stanov je práce velmi náročná. A bohužel i potřebná. Čekta s přípravou až „něco“ je pozdě, taky můžou najednou být další parlamentní volby. „Ideové“ změny stanov by se měly diskutovat co nejdřív, na nějaké rozumné platformě (asi internetovém foru) jehož administraci si nějaká dobrá duše vezme na triko.


10)Nejsem si úplně jistý k čemu toto má sloužit, před nedávnem byl dokončen volební program. Připravovat širší materiál asi nejde zvládnou kapacitně, dělat „výcuc“ nemá dle mě příliš smysl – ta „jasná“ témata jsou jasná všem a nijak se tím do očí okolí nezapíšem.
Naopak je dle mě třbea pracovat na konkrétních tématech v odborných sekcích – ať už jako přípavu na volby komunální krajské, nebo jen jako odborné zázemí.
Reagujte

© Guth 2008. Webhosting & webdesign & publikační systém TOOLKIT - Econnect